Výstava Vojtěcha Záveského - Glyptika I.

Pozvánka na výstavu - Glyptika I.

Srdečně Vás zveme na prodejní výstavu pana Vojtěcha Záveského - Glyptika I., kterou máte možnost shlédnout do konce července v prostorách galerie Granát.

Výtvarné techniky lákaly pana Záveského už od dětství. Oba jeho strýčci ho přivedli k malování. S jedním z nich chodil po Vysočině malovat do plenéru. Rád také pobýval u babičky v Lukavci. Tam jednou navezli na silnici štěrk na zpevnění, a on tam našel své první acháty.

Byly to právě zážitky z dětství, které ho přivedly ke studiu oboru zpracování drahých kamenů a kovů na Střední uměleckoprůmyslové škole v Turnově. Od začátku ho více lákalo umělečtější zaměření, což vycítila i profesorka Marta Dostrašilová a umožnila mu chodit na glyptiku už od prvního ročníku.

Ve třetím ročníku byl na praxi broušení kamenů v družstvu Granát, kde zůstal pracovat, jako nadějný glyptik i po ukončení školy a vojenské služby. V roce 1977, ač právě vrcholila normalizace, začal pracovat jako soukromník. Nejprve pod hlavičkou Granátu, později samostatně.
Kupodivu s povolením neměl tenkrát žádné problémy. Snad to bylo tím, že měl řemeslo rád a že to z něj nějak vyzařovalo.

Ke své práci využívá Vojtěch Záveský z velké části místní kameny acháty, vltavíny a variace křemene od křišťálu přes ametyst až k záhnědě. V útrobách své dílny vytváří z drahých i obyčejných kamenů umělecká díla v podobě přívěsků a medailonků. Je držitelem titulu mistr uměleckých řemesel.

Vystavoval v Praze i v Paříži. Je autorem rytin na insigniích několika univerzit. České lvy vyryl také do manžetových knoflíčků z černého onyxu, kterými byl v roce 2010 obdarován britský princ Charles.

Kromě glyptiky se věnuje také malování. Do současné podoby města Lázně Bělohrad se zapsal také jako restaurátor secesních maleb na budově bývalé pošty a na Finkově domě na náměstí.

Mimořádně ve středu 13. července v době od 10 do 16 hodin bude v zákaznickém centru pan Záveský předvádět svoji profesi rytí do kamenů. Jste srdečně zváni.