Toulky přírodou – Karel Janák

Toulky přírodou – Karel Janák

Zveme Vás na prodejní výstavu obrazů Karla Janáka - Toulky přírodou, kterou můžete od ledna do března 2017 navštívit v našem Zákaznickém centru - galerii Granát.

Karel Janák se narodil v roce 1938 v Prostějově. Malování se začal věnovat již jako žák základní školy. V domě, kde bydlel, žili a tvořili Karel Kostka a Karel Kořínek, kteří mu pomohli v začátcích jeho tvorby. Další zkušenosti pak získal od Antonína Kameníka a s grafikou mu radil Dušan Janoušek.
Během středoškolských studií čerpal informace hlavně z odborné literatury. Důležitá byla i setkáními s výtvarníky.

V roce 1956 se Karel Janák přestěhoval do Českého ráje. Zde se stal členem Klubu výtvarníků amatérů. Ten pořádal řadu výtvarných seminářů, které vedli například Miloš Janků, Vladimír Komárek, Václav Žatečka nebo Zuzana Loukotová-Kadlecová.
Klub uskutečnil v období 1964 – 89 na třicet výstav (Rovensko, Libštát, Semily, Vyskeř, Chrudim....). Rád vzpomíná na období 60. a 70. let, kdy jezdil na Frýdštejn na plenérová malování s Ladislavem Karouškem.

Po rozpadu Klubu se pan Janák stal členem Sdružení výtvarníku České republiky (1990) pro jehož členy každoročně organizuje plenérové malování v Českém ráji a je mluvčím Sdružení v Turnově.
V rámci Sdružení výtvarníku České republiky se pravidelně zúčastňuje skupinových výstav např. Akcent – Praha Smíchov nebo Salonů v Praze, Mladé Boleslavi, Turnově, Mělníku, Bílině nebo v Plzni (Plzeň -evropské město kultury 2015).

Karel Janák se zabývá hlavně krajinomalbou někdy i s figurálními doplňky. Svá díla vytváří v tematických souborech: Betlémské skály, Český ráj, Obrázky z cest, Ryby a rybáři, Jizera, Roční doby.....
Jeho grafika obsahuje kromě kreseb tužkou nebo tuší převážně linoryty, ale i tisky z plexiskla, pertinaxu, teflonu i kovu (novoročenky, pozvánky, ilustrace...). Občas se věnuje i řezbářským pracím.

Samostatné výstavy od roku 1974:
Lomnice nad Popelkou, Valdštejnská lodžie – Jičín, Turnov, Rychnov u Jablonce nad Nisou, Mnichovo Hradiště, Všeň, Prostějov, Praha.